Mentalno zdravlje trudnica

Izazovi i podrška tijekom trudnoće i poroda
Vrsta točke:

Okrugli stol

Dvorana:

D3

Termin:

18:00 – 18:45

Opis točke:

Trudnoća je razdoblje velikih tjelesnih i psiholoških promjena, a mentalno zdravlje trudnica često ostaje u sjeni medicinske skrbi. Na ovom okruglom stolu razgovarat ćemo o najčešćim psihološkim izazovima u trudnoći, razlikovanju uobičajenih briga od ozbiljnijih psihičkih poteškoća te važnosti rane intervencije. Posebnu pažnju posvetit ćemo ulozi partnera, obitelji i društva u pružanju podrške, kao i utjecaju internetskih informacija na trudnice. Osvrnut ćemo se na važnost psihološke pripreme za porod i majčinstvo te kako mentalno zdravlje u trudnoći oblikuje postporođajni period. Raspravit ćemo i o pritisku ideala „super mame“ te kako trudnice mogu očuvati ravnotežu između očekivanja i vlastitih potreba. Ovaj okrugli stol pružit će korisne uvide i praktične savjete za sve koji žele bolje razumjeti i podržati mentalno zdravlje trudnica.

Za koga je namijenjeno?

Srednjoškolci, Studenti, Odrasli

Sudionici:

Matea Šoštarić (voditeljica); Martina Trboglav Podvorac, Maja Žutić, Martina Barać (sudionice)

O sudionicima:

dr. sc. Matea Šoštarić (moderatorica): Psihologinja i asistentica na Katedri za zdravstvenu i kliničku psihologiju Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, akreditirana kognitivno-bihevioralna terapeutkinja. Trenutno pohađa i specijalizaciju iz kliničke psihologije. Istraživački i savjetodavno se bavi mentalnim zdravljem trudnica te je doktorirala na temi anksioznosti i ponašanja na internetu kod trudnica. Suosnivačica je Psihološkog centra Nit gdje provodi KBT raznolikih smetnji, s posebnim fokusom na trudnice i majke nakon poroda.

Sudionice okruglog stola:

Martina Trboglav Podvorac je psihologinja i terapeutkinja s 19 godina iskustva individualnog i grupnog rada s ljudima. U Zagrebu vodi svoju privatnu psihološku praksu Corium te je suosnivačica Centra za perinatalnu psihologiju i rano roditeljstvo. Svakodnevno radi s obiteljima pružajući im podršku kroz začeće, trudnoću, porod, postpartum i rano roditeljstvo.

Dr. sc. Maja Žutić, doktorirala je summa cum laude 2024. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a trenutno radi kao viša asistentica na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Bavi se peripartalnim mentalnim zdravljem i temama poput peripartalne depresije, stresa, dojenja te međuodnosa mentalnog i metaboličkog zdravlja u trudnoći i nakon porođaja. Sudjelovala je u nekoliko međunarodnih i domaćih projekata, volontira kao tajnica u udruzi Centar za reproduktivno mentalno zdravlje te je dobitnica četiri američke stipendije za mlade istraživače.

Martina Barać psihologinja je u Kliničkom bolničkom centru u Rijeci, gdje primarno radi s ginekološkim i onkološkim pacijenticama i pacijentima. Završila je dva stupnja kognitivno-bihevioralne terapije te se educirala u području ACT-a (terapije prihvaćanjem i posvećenošću), CFT-a, (terapije usmjerene na suosjećanje). Vjeruje u kontinuirano učenje i istraživanje psihoterapijskih pravaca, a u radu je vođena snagom ljudske psihološke otpornosti.