Što se događa s partnerskim odnosom kad postanemo roditelji?
Ljubav, seks i svakodnevni život
Vrsta točke:
Okrugli stol
Dvorana:
D7
Termin:
15:00 – 15:45
Opis točke:
Jedna od najvećih promjena koju doživljavaju mladi parovi koji po prvi puta postaju roditelji je promjena u njihovom međusobnom odnosu. Istraživanja pokazuju da se kvaliteta mnogih aspekata partnerskog odnosa u tom razdoblju smanjuje, a mladi roditelji izjavljuju da su ih tijekom trudnoće i ranoga roditeljstva najviše iznenadile upravo promjene u međusobnom odnosu. Kvalitetan partnerski odnos temelj je dobrog funkcioniranja čitave obitelji jer utječe na mentalno zdravlje muškaraca i žena i na njihovo roditeljstvo. Cilj ovog okruglog stola je prikazati uobičajene promjene u partnerskim odnosima tijekom tranzicije u roditeljstvo iz perspektive stručnjaka za partnerske odnose i samih roditelja te razmotriti načine na koje se mogu spriječiti negativne i potaknuti pozitivne promjene. Naglasak će se staviti na emocionalne aspekte partnerskog odnosa, seksualnost i podjelu svakodnevnih obiteljskih obaveza. Svrha okruglog stola je istaknuti potrebu za očuvanjem kvalitete partnerskog odnosa u ranim fazama roditeljstva i sustavnijim pružanjem podrške partnerskom funkcioniranju budućih i novih roditelja.
Za koga je namijenjeno?
Srednjoškolci, Studenti, Odrasli
Sudionici:
Gordana Keresteš (voditeljica); Tanja Jurin, Željka Kamenov, Staša Kukulj (sudionice)
O sudionicima:
Dr. sc. Gordana Keresteš je redovita profesorica razvojne psihologije na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Istražuje dječji razvoj, odnose roditelja i djece te odnose među roditeljima. Osmislila je i vodi kolegije Psihologija djetinjstva i adolescencije, Psihologija roditeljstva i Obitelj kao kontekst razvoja. Svojim radom doprinosi unaprjeđenju dobrobiti djece i njihovih obitelji.
Dr. sc. Tanja Jurin je docentica na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Specijalizirala je kliničku psihologiju i stekla doktorat znanosti iz kliničke psihologije. Područjem seksualnosti bavi se istraživački, edukativno i savjetodavno. Osmislila je i predaje kolegij Psihologija seksualnosti. Educirala se iz područja seksualne terapije te se, osim savjetovanja i terapijskog rada s osobama s psihičkim smetnjama, bavi tretmanom osoba koje traže pomoć zbog seksualnih problema.
Dr. sc. Željka Kamenov redovita je profesorica socijalne psihologije u Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Provela je brojna znanstvena istraživanja u području bliskih odnosa te vodi kolegij Psihologija partnerskih odnosa. Kao vodeća stručnjakinja u području, promiče važnost istraživanja i djelovanja na poboljšanju kvalitete partnerskih odnosa u suvremenom društvu.
Dr. sc. Staša Kukulj je zaposlena na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje izvodi nastavu budućim odgojiteljima i učiteljima. Trenutni istraživački interesi usmjereni su joj na tranziciju u roditeljstvo, koji su se pojavili kad je i sama postajala majkom po prvi put.