Težina i veličina predmeta - sklad i nesklad!

Kako i zašto ljudi krivo procjenjuju težinu predmeta različite veličine?

Eksperiment (posjetitelji sudjeluju kao ispitanici u eksperimentu)

C325 (mali praktikum)

11h – 19h

Cilj eksperimenta/demonstracije je pokazati izraženost varke pri procjenjivanju težina. Naime, objekti jednake mase, a različitog volumena ljudi redovito krivo procjenjuju prema težini. Npr. mali objekt volumena 0,3 litre procjenjuje se značajno težim od identično teškog objekt volumena oko 2 litre. Cilj je objektivno demonstrirati tu pogrešku. Sudionicima/posjetiteljimaće se objasniti teorijska osnova pojave ove varke. Sudionicima će se za uspomenu dati i tablica s njihovim individualnim rezultatima gdje se vide relativne procjene težine velikog i malih objekata (utega).

Osnovnoškolci, Srednjoškolci, Studenti, Odrasli

Organizatorica:

Dragutin Ivanec

O organizatorici:

Dragutin Ivanec je redoviti profesor u Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu gdje predaje kolegije iz statistike u psihologiji, metodologije eksperimentalnog rada u području osjeta i percepcije.