Zašto veliki na slici postaju mali?

Iluzije pri percepciji veličine

Unaprijed pripremljene aktivnosti/materijali koje posjetitelj sam može proći

Hodnici

11h – 19h

Vjerujete li da možete postati manji od vlastitog djeteta i to dok stojite na stolici?
Naše viđenje veličine objekata u okolini je u isto vrijeme i jednostavan, ali i složen proces. Hoćemo li nešto vidjeti kao veće ili manje (doživljaj veličine objekta) ovisi o dvije stvari: stvarnoj veličini objekta i doživljenoj udaljenosti objekta od promatrača.
Ova varka spada pod širi fenomen konstantnosti veličine u percepciji. Radi se o tendenciji mozga da objekte doživljava jednako velikima bez obzira na njihovu udaljenost od nas.
Upravo ovim “trikom” često se koristi filmska industrija – tako družina hobita iz trilogije Gospodar prstenova u stvarnosti nisu toliko niži od Gandalfa, Legolasa i Aragorna. Samo su snimani na način koji stvara perceptivnu varku i vidno ih smanjuje.

Predškolci, Osnovnoškolci, Srednjoškolci, Studenti, Odrasli

Organizatorice:

Tonković Mirjana, Dumančić Francesca

O organizatoricama:

Doc. dr. sc. Mirjana Tonković i Francesca Dumančić rade na Odsjeku za psihologiju, na Katedri za eksperimentalnu psihologiju. U istraživanjima se bave psihologijom jezika i kognitivnom psihologijom. U nastavi sudjeluju u izvođenju kolegija u okviru kojih podučavaju studente o metodologiji eksperimentalnih istraživanja i statistici.